Džungľa pracovného trhu

Autor: Zuzana Rajčáková | 17.5.2014 o 13:26 | Karma článku: 4,18 | Prečítané:  792x

Napriek tomu, že pracovný trh sa pomaly spamätáva z krízy, nezamestnanosť stále strpčuje život mnohým ľuďom. Tento rok budem absolventkou aj ja. Pripravujem sa na to, že už čoskoro sa začne nekonečné posielanie životopisov a motivačných listov. Treba sa na to pripraviť. Psychicky aj časovo. Nie vždy všetko vyjde podľa plánov hneď. Človek môže mať v hlave aj zlato poukladané, ale dokiaľ nemá šťastie a nevie sa predať, nie je mu na nič dobré.

Začala som pracovať na svojom životopise, preto aj píšem tento blog, ktorý je celkom iný než tie predošlé. Každá krajina má svoj štandard, každý jazyk funguje inak, každá firma hľadá čosi iné. Ako sa zorientovať v tej džungli a ako urobiť skutočne kvalitný životopis?

Svoj pôvodný anglický životopis som robila podľa predlohy Europass, čiže pracovné skúsenosti na samý začiatok a pekne poodeľovať odborné, komunikačné, organizačné a iné zručnosti. V univerzitnej poradni pre absolventov mi náborová odborníčka poradila, aby som presunula na začiatok vzdelanie a rozpísala všetko, čo som sa naučila. V britskej pracovnej agentúre mi mladá slečna navrhla, aby som presunula pracovné skúsenosti späť na začiatok a nerozoberala vzdelanie do detailov. A tak som v priebehu týždňa počula niekoľko názorov, vytvorila niekoľko verzií životopisu a nakoniec zistila, že moja psychická ani časová príprava mi na nič nebola. A to som bola ešte len u písania životopisu...

Dumala som, ako problém vyriešiť. Zosumarizovala som si všetky rady, na ktorých sa moje tri zdroje zhodli – áno, životopis budem upravovať každýkrát pred tým, než ho pošlem, nie, nebudem klamať, ale áno, budem sa hrať s jazykom, nie, nebudem prikrášľovať, áno,strávim nad každým životopisom nejaký čas, aby bol vizitkou človeka s tými vlastnosťami, ktoré opisujú v popise práce.

Prečítala som desiatky článkov o formátovaní, fontoch, veľkosti písam, zarovnaní, umeleckom formáte, kreatívnych prvkoch, zvážila som každé slovko, aktívne sloveso, pasívne sloveso, hláskovanie, všetko je podľa odporúčaní. Avšak jediné odporúčanie, ktoré som nikde nenašlo, je uvedomiť si, že môj životopis je unikátny, výnimočný a na celom svete sa nenájde človek s rovnakými skúsenosťami a vedomosťami, nikto iný nemá rovnakú motiváciu ako ja. Bohužiaľ, nie každý vie dať na dve strany to, čo desaťročia získaval. A ak aj, nie každý to vie ukázať v podobe, ktorú zamestnávateľ očakáva.

A potom, nie je zamestnávateľ ako zamestnávateľ. Nie všetkých zaujíma, aké analýzy aplikovateľné v praktickom života som robila na hodinách v škole a to, že ma čašníctvo naučilo zorganizovať si čas, že som sa naučila robiť viacero vecí naraz a že som získala prax v jednaní so zákazníkom na úrovni, si ani len nevšimnú, lebo k prvému zamestnaniu sa ani nedostanú. V emailovej schránke ich totiž čaká ešte ďalších štyridsať uchádzačov, pre ktorých bolo podstatnejšie dať si na prvú stranu práve to, že vedia pracovať s kasou a robiť inventúru.

Takže, ak nastane chvíľa, že budem zúfalá, smutná, sklamaná, prestanem si veriť a zabudnem na všetok potenciál, čo som za celý život pracne získala, pripomeňte mi, prosím, aby som si prečítala svoj blog písaný v čase naivity, že správna práca pre mňa tam kdesi je a čaká len na mňa, že mi stačí trpezlivosť, vytrvalosť, optimizmus a veľa, veľa driny a času, aby som našla, čo hľadám.

A Vám, prácechtivým, želám veľa šťastia, aby ste v džungli nezišli z chodníka, ak máte cieľ pred očami, cesta sa nájde, aj keby ste si ju mali vlastnými rukami vydláždiť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?