Nejaké otázky?

Autor: Zuzana Rajčáková | 26.2.2014 o 21:27 | Karma článku: 3,88 | Prečítané:  437x

Kto sa nič nepýta,  nič sa nedozvie. Pravda pravdúca, pravda mätúca. Je naozaj ťažké milo sa usmievať pri odpovediach na otázky, ktoré nemajú zmysel. Na čo sa niekoho v obchode pýtať, či nakupuje, alebo na čo spovedať mamu vo dverách, či už je doma? Takéto kontextovo podmienené spovedanie je veľmi milý spôsob, ako ukázať, že si potrebujete pokecať, že vás človek zaujíma, alebo že vás naučili správnym spôsobom, ale aj tak, sú to otázky bez zmyslu? Skúste si premietnuť deň, koľko zbytočných slov padlo a koľko životne dôležitých právd ste zadusili špičkou topánky v prachu neistoty. Potrebujeme ešte aj zbytočné odpovede na zbytočné otázky?

 

Základom hlasného ticha sú otázky, ktoré sa pýtate svojho ja. Ono sa nikdy nenabaží otázok, nikdy neznervóznie, nikdy vás nepošle kade-ľahšie, nikdy vás neokríkne, nikdy na vás nebude ziapať. Viete prečo? Lebo aj keď sa vety v slovenčine nemajú začínať slovom lebo, vaše ja je lebo všetkých otázok sveta. Odpovie na všetko, len keby ste mu dali šancu. Málo sa pýtate samých seba a veľa sa pýtate iných, ktorí nemajú ako vytušiť tú obrovskú výnimočnosť, čo je vo vás, nemajú ako vyriešiť všetku tú ťažobu, ktorá vás gniavi, problémy, ktoré vám bránia vidieť svet ešte krajší, než v skutočnosti je. Ani vy predsa neviete, akých úžasných ľudí denne míňate na ulici, prečo predpokladáte, že  vás niekto sfleku vidí takých, akí ste? Teraz sa pýtam ja – sú moje otázky potrebné?

Včera v práci ma nadriadená Linda poslala do kuchyne pre lidl. Mala som sto chutí vedieť, čo ten lidl je, ale práve som vymýšľala svoje teórie o blbých otázkach, tak som sa radšej spýtala svojho ja. Nakázalo mi mlčať, šmýkať do kuchyne a vypýtať si lidl. Veď keď mi ho dajú, dozviem sa, čo potrebujem. V kuchyni na mňa zostali pozerať ako trúby. Ešte zo dva razy som im zopakovala, čo chcem, potom som sa začala cítiť ako trúba ja a zdekovala som sa. Keď som sa spýtala pôvodne zbytočnú otázku, dozvedela som sa, že v Škótsku naberajú polievku lidlami a vrátila som sa do kuchyne plnej Angličanov pre lejdl. Všetci sme sa zasmiali a ja som prehodnotila svoje teórie. Nie vždy sú otázky čierno-biele.

Mením názory zo včera na dnes a z dnes na zajtra v závislosti od okolností. Niekedy aj taká drobnosť ako písmenko zmení Škótku na škótsku, prečo by sa potom zbytočná, nepotrebná otázka nemohla zmeniť na novú vedomosť, potrebnú informáciu či nevyhnutný medzistupeň, ktorý vás dovedie presne tam, kam smerujete?

Takže čo? Pýtame sa? Nepýtame sa? Veruže sa  pýtame. Najprv samých seba, potom znovu samých seba a nakoniec tých správnych ľudí, ktorí poznajú odpovede, keďnaše ja uzná, že k svojej výnimočnosti potrebujeme ešte kúsok navyše. Vtedy si odpoveď požičiame, zadĺžime sa a čakáme na príležitosť dlh splatiť. Najkrajšie na tom všetkom je, že dlhy nesplácame lex talionis, ale vytvárame poriadne komplikované siete dlhov bez úrokov, motáme sa do cudzích sietí a celkom ochotne nechávame iných zamotať sa do tých naších. Tak to funguje. Práve pre to, že sme každý výnimočný svojím spôsobom nie sú zbytočné otázky pre mňa tie isté zbytočné otázky pre vás.

Dávajte správne otázky správnym ľuďom, aby ste dostali správne odpovede a splácali dlhy aj za všetkých svojich susedov, kamarátov, príbuzných a známych, ktorí ich splácajú za vás a nič za to nepýtajú. Netreba sa hanbiť za otázky. Treba sa hanbiť za otázky, ktoré sú nesprávne sformulované, adresované nesprávnym ľuďom, vyslovené v nesprávny čas. Ale o tom zas inokedy...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?