Zo Slovenska k hviezdam

Autor: Zuzana Rajčáková | 1.11.2013 o 18:04 | Karma článku: 7,56 | Prečítané:  381x

V škole som si zapísala jeden prekladateľský predmet, čím som si doslova vypýtala, aby mi do schránky chodili emaily určené primárne študentom prekladateľstva. Zákon schválnosti pracuje spoľahlivo vždy, keď je na programe nejaká zaujímavá prednáška, ale túto stredu som sa rozhodla nedbať na svoje poctivé návyky, uliala som sa z hodiny jedného snaživého učiteľa, ktorý sa úplne minul povolaniu a usadila som sa na prednáške s názvom Zo Sevilly do Babylonu cez Damask.

Rečníkom bol José Luis Vivas, tlmočník pre Európsku komisiu, o ktorom na Googli neexistuje ani zmienka. Nech som hľadala, ako som chcela, nebolo ho. Stavím sa, že už ste skúšali vyhľadať svoje meno, však? Ja teda áno a vždy som zostala zhrozená a prekvapená zo samej seba a svojho nedbalého roztrubovania najrôznejších súkromných informácií. José Luis Vivas očividne nemá rovnakú povahu ako ja, ale som rada, že sa s nami podelil aspoň o zlomky svojho životného príbehu.

Mnohí ľudia na Slovensku snívajú o tom, aké by bolo narodiť sa v inej krajine, s iným jazykom a zvykmi a predstavujú si možnosti, aké by mali, a čo by dokázali, keby bolo keby. José Luis Vivas však začal presne na takej istej nule, na akej začal každý jeden z nás. Ako dieťa neovládal angličtinu, nemal bohatých rodičov, navyše žil v Španielsku, kde politická situácia nebola najľahšia. On sám za výhodu však považoval knihy, ktoré nachádzal všade okolo seba, bolo nimi zapratané každé jedno miestečko v ich dome. Ďalšiu výhodu do jeho života priniesla náhoda, ale to, že si na jej základoch postavil kariéru, svedčí o cieľavedomosti, ktorú v sebe človek musí objaviť, ak chce niečo dokázať.

Kniha Odvážny nový svet od Aldousa Huxleyho spôsobila u neho to, čo u mnohých spôsobí strata zamestnania, smrť rodiča či rozvod, výhra v lotérii alebo u tých silnejších pováh len číre odhodlanie - otvoril oči a uvidel starý známy svet so všetkými novými možnosťami. Odrazu mal cieľ, sen a hľadal len cestu. Zdalo sa mu podstatné učiť sa cudzie jazyky, lebo si uvedomil, že čím viac ich bude ovládať, tým viac kníh si bude môcť prečítať v originálnom znení bez toho, aby prišiel čo i len o jednu pôvodnú autorovu myšlienku. Nie náhodou spomenul v názve svojej prednášky Damask, mesto, ktoré v konotácii so Svätým Pavlom znamená miesto obrátenia, premeny a osvietenia.  Aj on vtedy nad mnohým uvažoval a mnohé pochopil. Napríklad aj to, že sa má vydať na cestu k polyglotizmu.

Ďalší kľúčový moment jeho kariéry má čo do činenia s mimoškolskými aktivitami, výchovou, smelosťou a, opäť, náhodou. Ocitol sa totiž na recepcii jednej konferencie oblečený v obleku a bez pozvánky. Práve tam spoznal ľudí, ktorí mu dali príležitosť zatlmočiť si.  Šťastnou náhodou sa potom v v roku 1992 uskutočnila v Seville Univerzálna svetová výstava, kde zúfalo potrebovali mnohých tmočníkov. Dostal sa na zoznam a už nikdy ho z neho nikto nevyškrtol.

Je pozoruhodné, že španielčinu, angličtinu, francúzštinu aj taliančinu sa naučil bez toho, aby prekročil hranice Španielska a potom sa takmer bez medzizastávky vrhol na Brusel. Ako s obľubou hovoria všetci tlmočníci, človek sa učí celý život. Prvú skúsenosť s kabínou opísal slovami "totálny a absolútny chaos." Postupne sa z tejto druhej planéty, ktorú v Bruseli našiel, stalo miesto  neustáleho vzbudzovania jeho zvedavosti, ktoré ho núti nezostať na mieste a hýbať sa, zlepšovať sa a nebyť nikdy dosť spokojný a dobrý na to, aby nemohol byť ešte spokojnejší a lepší.

Nepoznám ho ako človeka, dokonca som ho ani nepočula tlmočiť, ale spríjemnil mi deň, dodal potrebnú dennú dávku optimizmu a odhodlania, preto si myslím, že by som si tento zážitok nemala nechať pre seba a posielam kus nádeje a viery v splnení svojich snov aj vám.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?